+48 22 844 59 39 firm@miltom.com.pl

Zbiorniki przeciwpożarowe

Produkujemy naziemne zbiorniki przeciwpożarowe ze stali, do systemów ochrony ppoż. w obiektach magazynowo-produkcyjnych. Projektowaniem i budową instalacji do magazynowania wody ppoż. zajmujemy się od 26 lat. Realizujemy kompleksowe usługi na terenie Polski i za granicą.

Zbiorniki przeciwpożarowe

Co powinieneś wiedzieć

Dobrze zaprojektowany zbiornik przeciwpożarowy powinien być posadowiony na płycie fundamentowej i przymocowany do niej za pomocą uchwytów i śrub kotwiących. Wymiary i zbrojenie płyty powinny być dobierane indywidualnie dla każdej konstrukcji, zależnie od jej pojemności i rodzaju podłoża. 

W ramach naszych usług, możemy wykonać projekt płyty fundamentowej zbiornika oraz samą płytę wraz z przewodami technologicznymi i kołnierzami lub wykonać płytę według dostarczonego projektu.

W naszej ofercie znajdują się nowoczesne zbiorniki przeciwpożarowe uszczelniane za pomocą membran EPDM lub PVC, prefabrykowanych przez producenta i dedykowanych do zbiornika o określonym wymiarze. Zastosowanie membrany sprawia, że ściany nie mają bezpośredniego kontaktu z wodą. Ma to istotny wpływ na dłuższą żywotność zbiornika zapasu wody, ale również na jego sprawność i bezawaryjną eksploatację. Membrany EPDM zachowują elastyczność i wytrzymałość zakresie temperatur od 40ºC do 120°C i posiadają pamięć kształtu. Materiał EPDM po rozciągnięciu o ok. 300% wraca do pierwotnego kształtu i wymiaru.

Konstrukcja zbiornika

Stosowane elementy

Zastosowanie membran umożliwia nam montaż zbiornika nawet w bardzo niskich temperaturach i daje gwarancję tego, że magazynowana woda nie będzie miała kontaktu z izolacją termiczną czy ścianami zbiornika. 

Każdy produkowany przez nas zbiornik przeciwpożarowy składa się ze stalowych, ocynkowanych blach o wymiarach 2,5 m długości i 1,25 m wysokości. Grubość tych blach uzależniona jest od założonej w projekcie pojemności użytkowej depozytu, wymaganych norm oraz standardów. Arkusze wytwarzane są z ocynkowanej stali w gatunku S350GD + Z275 lub Z360 oraz Z600 dla zbiorników stalowych z FM Global.

Poszczególne arkusze blach, skręcane są śrubami M12 już na placu budowy. Płaszcz zbiornika mocowany jest do betonowego fundamentu z wykorzystaniem ocynkowanych kątowników, uchwytów i kotew. Kolor zbiornika może być dostosowany do otaczających go budynków, gdyż istnieje możliwość proszkowego malowania powierzchni blach lub obłożenia płaszcza zbiornika, blachą trapezową w wybranym kolorze RAL.

Stosowane przez nas dachy zbiorników, to stabilne konstrukcje samonośne wykonane ze specjalnie w tym celu zaprojektowanych profili zimno-giętych typu „Z”, pokrytych blachą trapezową lub opcjonalnie – na zamówienie inwestora – ocieplanych płytami typu „sandwich”.

Cylindryczne zbiorniki przeciwpożarowe wykonane dla sieci Real

Technologia montażu

Wykonanie konstrukcji

Projekt zbiornika powinien zostać przygotowywany podczas projektowania nowego obiektu lub zostać dostosowany do już istniejącego, podczas zmiany jego funkcji lub remontu. Planując budowę zbiornika przeciwpożarowego należy uwzględnić wytyczne zawarte w Rozporządzeniach Ministra Spraw Wewnętrznych i administracji:

Technologia konstrukcji zbiornika powinna być zgodna z normami i standardami jakości oraz bezpieczeństwa (np. NFPA22 czy FM Global), oraz uwzględniać wytyczne dotyczące oddziaływania warunków atmosferycznych na konstrukcję.

Dzięki zastosowaniu modułowej konstrukcji, oferowane przez nas zbiorniki są dostępne w szerokim zakresie gabarytów, dlatego można je dopasować do potrzeb dowolnego obiektu. Pojemności zbiornika podane w typoszeregu, są wartościami użytkowymi i nie wlicza się do nich warstwy powietrza nad lustrem wody ani dolnej strefy martwej.

Wyposażenie

zbiorników stalowych

Stalowy zbiornik przeciwpożarowy musi zostać wyposażony w komplet określonych w trakcie projektowania, przewodów technologicznych, a ich rozmieszczenie i rozmiary zależne są od zastosowanych norm oraz warunków przyłącza do pompowni ppoż.

Standardowe przewody zbiornika to: przewody ssawne, zasilające, testowo-zwrotne, odwadniające, przelewowe i nadmiarowe.

Orurowanie może być poprowadzone przez dno lub płaszcz zbiornika w zależności od założeń projektu.
W skład wyposażenia zbiornika wchodzą również takie elementy jak rozdzielnia elektryczna z grzałkami i sondami poziomu wody, okablowanie w obrębie zbiornika, drabina i spocznik, podest z barierką, właz serwisowy na dachu czy dolny właz serwisowy (przy zastosowaniu norm NFPA i FM) i oznaczenie zbiornika. Zabezpieczenie antyzamrożeniowe zapewniają grzałki zanurzeniowe, awaryjnie podgrzewając wodę przy niskich temperaturach, poniżej 5°C oraz izolacja fundamentu.

Zbiorniki ppoż. z certyfikatem FM Global, wyposażone są dodatkowo w układ monitoringu czterech poziomów wody:

 • nominalny
 • niski
 • opróżnienia
 • alarmowy

Oszczędność

czas i miejsce

Dzięki sprawdzonej technologii montażu, zazwyczaj wystarczą trzy osoby by wybudować zbiornik przeciwpożarowy. Użycie specjalnie zaprojektowanych do tego celu zestawów podnośników hydraulicznych sprawia, że możemy rozpocząć realizację zleconej nam konstrukcji od dachu, a następnie montować kolejne elementy bez użycia dźwigów.

Doświadczenie naszych ekip zapewnia efektywność działania podczas prac konstrukcyjnych, dlatego średni czas w jakim powstaje zbiornik przeciwpożarowy wynosi od trzech do siedmiu dni. Przy zastosowanej przez nasz metodzie konstrukcyjnej nie jest konieczne użycie dźwigów, a inwestycja może być realizowana w sąsiedztwie innych obiektów co automatycznie powoduje zmniejszenie kosztów realizacji i minimalizuje ilość koniecznych zezwoleń.

Etapy budowy:

 • Budowę zbiornika zaczynamy od dachu.
 • Używamy specjalnego zestawu podnośników hydraulicznych.
 • Nie używamy dźwigów, więc nie ma konieczności uzyskania dodatkowych pozwoleń.
 • Możemy wybudować zbiornik w bliskim sąsiedztwie innych obiektów.
 • Zajmujemy mniej miejsca na placu budowy.
 • Zapewniamy szybką realizację i niższe koszty inwestycji.

 

Realizacja inwestycji

budowa zbiornika

Aby mieć pewność prawidłowego przebiegu i zakończenia inwestycji należy pamiętać, aby zbiornik ppoż. projektowany i budowany był przez odpowiednio wybranego wykonawcę, który będzie posiadał należytą wiedzę i dowiadczenie. Prace konstrukcyjne realizowane przez wyspecjalizowaną firmę, będą wykonywane w sposób profesjonalny i przemyślany, co zapewni powstanie zbiornika zgodnego konstrukcyjnie z obowiązującymi normami bezpieczeństwa i założeniami technicznymi.
W ramach realizacji każdego kontraktu, Miltom zapewnia inwestorowi projekt wykonawczy, aż do uzyskania pozwolenia na budowę oraz dokumentację wykonawczą i powykonawczą zbiornika, opracowaną – co bardzo istotne – przez uprawnionego projektanta.

{

Szybki montaż

Zbiornik pożarowy może być zmontowany w czasie krótszym nawet niż siedem dni. Jest to zależne od jego pojemności.
{

Pełne wyposażenie

W ramach realizacji projektu, zapewniamy wszystkie niezbędne do uruchomienia przyłącza.
{

Modułowa konstrukcja

Rodzaj zastosowanej konstrukcji, pozwala na to by zbiornik przeciwpożarowy mógł być modyfikowany, a jego wymiary dostosowywane do potrzeb.
{

Jakość

Nasze konstrukcje wykonujemy z elementów produkowanych na terenie UE. Zapewniamy najwyższą na rynku jakość wykonania projektowanej inwestycji.
{

Pewność

Dzięki zastosowanym materiałom, możemy zaoferować długoletnią gwarancję na wykonywane przez nas instalacje.
{

Mnimalizacja kosztów

Dzięki współpracy z lokalnymi firmami, skracamy łańcuchy dostaw. Dlatego możemy zapewnić konkurencyjne ceny przy zachowaniu najwyższej jakości.
potrzebujesz wsparcia?
Nasi specjaliści odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania, ponieważ zbiorniki przeciwpożarowe to nasza specjalność. Chcesz poznać szczegóły naszej oferty lub chciałbyś poznać zakres wykonywanych przez nas prac naprawczych czy serwisowych?
Zbiornik przeciwpożarowy - wyspecjalizowany serwis

Serwis

Wykonujemy:

 

 • przeglądy zbiorników przeciwpożarowych
 • inspekcje stanu technicznego
 • ekspertyzy
 • czyszczenie wnętrza zbiornika
 • wymiany izolacji, membran i dachów
 • naprawy systemów monitorowania pracy grzałek i poziomów wody
 • rozbudowy i powiększanie zbiornika
 • zmiany lokalizacji

Bezpieczeństwo i wydajność

Normy i standardy

VdS

VdS-CEA 4001

Standard dotyczący instalacji tryskaczowych

Zbiorniki stalowe-naziemne. Certyfikat CNBOP

CNBOP-PIB

Posiadamy pozytywną opinię CNBOP

Specyfikacja techniczna

Informacje konstrukcyjne

pusta

Typoszereg zbiorników

 • Pobierz plik z tabelą rozmiarów
 • Średnica zbiorników waha się od 3,1 m do 21,7 m
 • Wysokość zbiorników od 2,4 m do 13,2 m
 • Istnieje możliwość budowy zbiornika o większej wysokości

Standard wykonania

 • FM Approvals
 • PN-EN
 • VdS
 • NFPA-22

Normy wykonania

 • PN – B – 02857:2017-04
 • PN-EN 1990:2004/AC:2010 Eurokod
 • PN-EN 1991 – 1 – 1:2004/AC:2009
 • PN-EN 1993-1-1:2006/AC:2009
 • PN-EN 1993-1-3:2008/AC:2009
 • PN-EN 1993-4-2:2009
 • PN-B-03210:1997/Az1:2002
 • PN-EN 1993-1-6:2009

Konstrukcja zbiornika

 • Arkusze z blachy

  o wymiarach 1,25 m x 2,5 m z ocynkowanej stali w gatunku S350GD + Z275 lub S355.

 • Grubość płaszcza

  uzależniona jest od wielkości zbiornika, wymaganych norm oraz standardu wykonania. Poszczególne arkusze blach są skręcane śrubami M12 na placu budowy.

 • Płaszcz zbiornika

  jest mocowany do betonowego fundamentu z wykorzystaniem ocynkowanych kątowników, uchwytów i kotew.

 • Malowanie zbiornika

  Istnieje możliwość proszkowego pomalowania powierzchni blach lub obłożenia płaszcza instalacji, blachą trapezową w wybranym kolorze RAL z dostępnej palety barw „Pruszyński”. Dodatkowe malowanie płaszcza zbiornika lub elewacja z blachy trapezowej stanowi dodatkową warstwę zabezpieczającą przed działaniem środowiska z zewnętrz, znacząco przedłużając prawidłowe działanie zbiornika i jego bezawaryjną pracę a także zapewnia dodatkowy efekt wizualny i estetyczny.

 • Dach zbiornika

  zapasu wody przeciwpożarowej to stabilna konstrukcja samonośna, wykonana ze specjalnych profili zimno-giętych typu „Z” Z250, Z300, Z350 pokrytych blachą trapezową T35 lub opcjonalnie – na zamówienie Inwestora – ocieplanych płyt typu „sandwich”. Stosujemy płyty warstwowe „Arpanel” z rdzeniem z sztywnej pianki poliizocyjanurowej PIR o grubości D 40/80, D 60/100, D 80/120, D 100/140, a także płyty Arpanel PUR z rdzeniem poliuretanowym o grubościach grubości D 40/80, D 60/100, D 80/120, D 100/140. Ukształtowanie konstrukcji dachu zapewnia swobodny odpływ opadów deszczu i śniegu z powierzchni dachu na każdą ze stron zbiornika.

 • Szczelność zbiornika

  zapewniona jest przez zastosowanie prefabrykowanej membrany syntetycznej EPDM o grubości min. 1,00 mm dopasowanej do gabarytów zbiornika. EPDM cechuje się dobrymi właściwościami do odwracalnej deformacji pod wpływem działania sił mechanicznych, z zachowaniem ciągłości jego struktury. Materiał zachowuje swoją elastyczność w zakresie temperaturze do -40 °C od +110 °C niezależnie od panujących warunków atmosferycznych.

 • Opcja wyboru uszczelnienia

  Na życzenie zamawiającego stosujemy także membranę z polichloreku winylu tzw. PVC, o grubości min. 0,75 mm, dopasowanej do gabarytów zbiornika. Charakteryzuje się dużą wytrzymałością mechaniczną i odporny na działanie wielu rozpuszczalników.

 • Membrana

  oddzielona jest od fundamentu zbiornika geowłókniną polipropylenową o gramaturze 300g/m2, która ochrania ją przed uszkodzeniami mechanicznym podczas montażu i eksploatacji.

 • Izolacja termiczna

  Każdy z wykonywanych zbiorników jest wyposażony w izolację termiczną Styroduru o grubości 40 mm znajdującą się między membraną a płaszczem zbiornika na całej wysokości zbiornika, mocowaną śrubami i klejem do ścian konstrukcji zbiornika. Takie usytuowanie izolacji zapewnia wieloletnie zachowanie właściwości cieplnych i brak degradacji materiału pod wpływem działania wilgoci.

 • Opcja wyboru izolacji

  Na życzenie Inwestora może zostać zastosowana izolacja zewnętrzna wykonana z wełny mineralnej ProRox SL 960PL o grubości 10 cm dodatkowo zabezpieczona od zewnątrz blachą trapezową T18 x 0,7 malowaną na dowolny kolor z palety kolorów RAL.

Wyposażenie zbiornika

 • Rury

  dobierane do konkretnego zbiornika wg. rodzajeów i standardów.

 • Grzałki elektryczne

  montowane parami na ścienie zbiornika 0,5 m poniżej lustra wody – od 3kw – 18 kW ~ 400 V.

 • Włazy rewizyjny

  zamontowany na dachu zbiornika.

 • Właz rewizyjno-serwisowy

  zamontowany w dolnym, najniższym rzędzie paneli płaszcza zbiornika. Zastosowany standard określa ilość montowanych włazów serwisowych.

 • Ocynkowana drabina

  umożliwiająca dostęp do włazu na dachu zbiornika.

 • Szafa kontrolno sterująca

  odpowiadająca za prace grzałek, kontrolująca poziom i temperaturą wody w zbiorniku.

 • Stosowane przez nas materiały

  zapewniają dostarczenie Inwestorowi najwyżej jakości produktu, spełniającego restrykcyjne wymogi norm i wymaganych standardów.

 • Modułowość konstrukcji

  pozwala na szybki montaż, a także na możliwość wszelkich modyfikacji tak by w razie potrzeby zwiększyć wymaganą pojemność zbiornika.

 • Przyłącza

   Zbiorniki wyposażone są we wszystkie niezbędne przyłącza oraz urządzenia wymagane do sprawnej współpracy z zastosowanymi pompami spalinowymi i elektrycznymi.

 • Wysoka jakość wykonania

  pozwala uzyskać długoletnią gwarancję zapewniającą wieloletnie bezawaryjne użytkowanie zbiornika i pewność bezawaryjnej pracy na wiele lat.

Ochrona gwarancyjna

Gwarancja Miltom

Każdy istniejący stalowy zbiornik ppoż. lub instalację przeciwpożarową – zarówno zbudowaną przez nas, jak również innych producentów – możemy objąć naszą opieką gwarancyjną i serwisową. Realizujemy to poprzez zapewnienie klientom możliwości nabycia oferowanego przez nas pakietu ochrony gwarancyjnej. Podstawą wydania Państwu takiej gwarancji jest przeprowadzenie przez nas przed podpisaniem umowy, przeglądu technicznego zbiornika lub urządzenia.

Film z realizacji

Jak powstaje zbiornik

Zbiorniki przeciwpożarowe w obiektach przemysłowych, powinny być montowane przez wykwalifikowaną ekipę budowlaną. Zapewnia to wykonanie wszystkich etapów prac w sposób profesjonalny oraz zapobiega problemom technicnym, które mogłyby wystąpić w przyszłości.

Zobacz etapy powstawania zbiornika na wodę, zaprojektowanego i zbudowanego od podstaw przez wyspecjalizowaną ekipę montażową firmy Miltom.

Specjalista ds. sprzedaży zbiorników

Andrzej Konieczny
Tel. +48 22 844-59-39
Mob.+48 693 366 366
andrzej.konieczny@miltom.com.pl

Specjalista ds. rozbudowy i montażu zbiorników

Jacek Frączek
Tel. +48 22 844 59 39
Mob. +48 665 870 333
jacek.fraczek@miltom.com.pl

Napisz do nas

Akceptuję