Zbiorniki na wodę technologiczną
Zbiorniki na wodę technologiczną i gorącą to doskonałe rozwiązanie dla przemysłu energetycznego. Jako jedni z nielicznych w Polsce projektujemy i wykonujemy naziemne akumulatory ciepła które magazynują energię cieplną.
Zbiorniki wody technologicznej
Zastosowanie
Zbiorniki wody gorącej
Konstrukcja
Grubość warstwy izolacyjnej zależna jest od wymagań technicznych stawianych przez klienta i parametrów zbiornika. Za szczelność naszych zbiorników odpowiedzialna jest membrana EPDM, która jest prefabrykowana przez producenta i dedykowana do zbiornika o określonym wymiarze. Zastosowanie membrany sprawia, że ściany nie mają bezpośredniego kontaktu z wodą, co ma istotny wpływ na dłuższą żywotność zbiornika, w rezultacie staje się to ważnym czynnikiem ekonomicznym.
Zalety
Zbiorników na wodę technologiczną
Oszczędność
Ekologia
Ekonomika
Dotacje
- Sadownictwo 100%
- Szklarnie 100%
- Kotłownie 100%
- Gospodarstwa rolne 100%

Serwis
- przeglądy zbiorników wody technologicznej
- inspekcje zbiorników i osprzętu
- czyszczenia wnętrza
- wymiany izolacji, membran, dachów zbiorników
- naprawy systemów monitorowania pracy grzałek i poziomów wody
- rozbudowy i powiększenia zbiorników
- zmiany lokalizacji
Specyfikacja techniczna
Informacje konstrukcyjne
pusta
Typoszereg zbiorników
- Zbiorniki na wodę technologiczną – plik z tabelą rozmiarów
- Średnica zbiorników waha się od 3,1 m do 21,7 m
- Wysokość zbiorników od 2,4 m do 13,2 m
- Istnieje możliwość budowy zbiornika o większej wysokości
Standard wykonania
- FM Approvals
- PN-EN
- VdS
- NFPA-22
Normy wykonania
- PN – B – 02857:2017-04
- PN-EN 1990:2004/AC:2010 Eurokod
- PN-EN 1991 – 1 – 1:2004/AC:2009
- PN-EN 1993-1-1:2006/AC:2009
- PN-EN 1993-1-3:2008/AC:2009
- PN-EN 1993-4-2:2009
- PN-B-03210:1997/Az1:2002
- PN-EN 1993-1-6:2009
Konstrukcja zbiornika
- Arkusze z blachy o wymiarach 1,25 m x 2,5 m z ocynkowanej stali w gatunku S350GD + Z275 lub S355.
- Grubość płaszcza uzależniona jest od wielkości zbiornika, wymaganych norm oraz standardu wykonania. Poszczególne arkusze blach są skręcane śrubami M12 na placu budowy.
- Płaszcz zbiornika jest mocowany do betonowego fundamentu z wykorzystaniem ocynkowanych kątowników, uchwytów i kotew.
- Malowanie zbiornika. Istnieje możliwość proszkowego pomalowania powierzchni blach lub obłożenia płaszcza instalacji, blachą trapezową w wybranym kolorze RAL z dostępnej palety barw „Pruszyński”. Dodatkowe malowanie płaszcza zbiornika lub elewacja z blachy trapezowej stanowi dodatkową warstwę zabezpieczającą przed działaniem środowiska z zewnętrz, znacząco przedłużając prawidłowe działanie zbiornika i jego bezawaryjną pracę a także zapewnia dodatkowy efekt wizualny i estetyczny.
- Dach zbiornika zapasu wody przeciwpożarowej to stabilna konstrukcja samonośna, wykonana ze specjalnych profili zimno-giętych typu „Z” Z250, Z300, Z350 pokrytych blachą trapezową T35 lub opcjonalnie – na zamówienie Inwestora – ocieplanych płyt typu „sandwich”. Stosujemy płyty warstwowe „Arpanel” z rdzeniem z sztywnej pianki poliizocyjanurowej PIR o grubości D 40/80, D 60/100, D 80/120, D 100/140, a także płyty Arpanel PUR z rdzeniem poliuretanowym o grubościach grubości D 40/80, D 60/100, D 80/120, D 100/140. Ukształtowanie konstrukcji dachu zapewnia swobodny odpływ opadów deszczu i śniegu z powierzchni dachu na każdą ze stron zbiornika.
- Szczelność zbiornika zapewniona jest przez zastosowanie prefabrykowanej membrany syntetycznej EPDM o grubości min. 1,00 mm dopasowanej do gabarytów zbiornika. EPDM cechuje się dobrymi właściwościami do odwracalnej deformacji pod wpływem działania sił mechanicznych, z zachowaniem ciągłości jego struktury. Materiał zachowuje swoją elastyczność w zakresie temperaturze do -40 °C od +110 °C niezależnie od panujących warunków atmosferycznych.
- Opcja wyboru uszczelnienia. Na życzenie zamawiającego stosujemy także membranę z polichloreku winylu tzw. PVC, o grubości min. 0,75 mm, dopasowanej do gabarytów zbiornika. Charakteryzuje się dużą wytrzymałością mechaniczną i odporny na działanie wielu rozpuszczalników.
- Membrana oddzielona jest od fundamentu zbiornika geowłókniną polipropylenową o gramaturze 300g/m2, która ochrania ją przed uszkodzeniami mechanicznym podczas montażu i eksploatacji.
- Izolacja termiczna. Każdy z wykonywanych zbiorników jest wyposażony w izolację termiczną Styroduru o grubości 40 mm znajdującą się między membraną a płaszczem zbiornika na całej wysokości zbiornika, mocowaną śrubami i klejem do ścian konstrukcji zbiornika. Takie usytuowanie izolacji zapewnia wieloletnie zachowanie właściwości cieplnych i brak degradacji materiału pod wpływem działania wilgoci.
- Opcja wyboru izolacji. Na życzenie Inwestora może zostać zastosowana izolacja zewnętrzna wykonana z wełny mineralnej ProRox SL 960PL o grubości 10 cm dodatkowo zabezpieczona od zewnątrz blachą trapezową T18 x 0,7 malowaną na dowolny kolor z palety kolorów RAL.
Wyposażenie zbiornika
- Rury – dobierane do konkretnego zbiornika wg. rodzajeów i standardów.
- Grzałki elektryczne montowane parami na ścienie zbiornika 0,5 m poniżej lustra wody – od 3kw – 18 kW ~ 400 V.
- Włazy rewizyjny zamontowany na dachu zbiornika.
- Właz rewizyjno-serwisowy zamontowany w dolnym, najniższym rzędzie paneli płaszcza zbiornika. Zastosowany standard określa ilość montowanych włazów serwisowych.
- Ocynkowana drabina umożliwiająca dostęp do włazu na dachu zbiornika.
- Szafa kontrolno sterująca odpowiadająca za prace grzałek, kontrolująca poziom i temperaturą wody w zbiorniku.
- Stosowane przez nas materiały zapewniają dostarczenie Inwestorowi najwyżej jakości produktu, spełniającego restrykcyjne wymogi norm i wymaganych standardów.
- Modułowość konstrukcji pozwala na szybki montaż, a także na możliwość wszelkich modyfikacji tak by w razie potrzeby zwiększyć wymaganą pojemność zbiornika.
- Przyłącza. Zbiorniki wyposażone są we wszystkie niezbędne przyłącza oraz urządzenia wymagane do sprawnej współpracy z zastosowanymi pompami spalinowymi i elektrycznymi.
- Wysoka jakość wykonania pozwala uzyskać długoletnią gwarancję zapewniającą wieloletnie bezawaryjne użytkowanie zbiornika i pewność bezawaryjnej pracy na wiele lat.
Ochrona gwarancyjna
Gwarancja Miltom
Specjalista ds. sprzedaży zbiorników
Andrzej Konieczny
Tel. +48 22 844-59-39
Mob.+48 693 366 366
andrzej.konieczny@miltom.com.pl