Akumulatory ciepła – zbiorniki na wodę ciepłą
Oferujemy zaawansowane technologicznie zbiorniki stalowe służące jako akumulatory ciepła, zaprojektowane z myślą o efektywnym magazynowaniu gorącej wody, kumulującej energię cieplną do ogrzewania obiektów.
Naziemne, stalowe zbiorniki magazynowania wody ciepłej, to akumulatory ciepła stosowane w energetyce czy ogrodnictwie. Są rozwiązaniem pozwalającym na ograniczenie zużycia energii i zmniejszenie jej kosztów.
Nasza oferta
Akumulatory ciepła działają jak wielkie termosy zmagazynujące nadwyżki ciepła, które są później dystrybuowane przy wzroście zapotrzebowania na energię cieplną. Dzięki temu zmniejszają zużycie paliwa w procesie produkcji i obniżają jej koszt. Tego typu instalacje mogą być używane jako magazyn czy zasobnik ciepła w sieciach ciepłowniczych, farmach fotowoltanicznych czy w szklarniach.
Informacje techniczne
Profesjonalne zbiorniki stalowe do akumulacji ciepła
Akumulatory ciepła to inaczej zbiorniki ciepła, gromadzące energię cieplną w postaci gorącej wody. Nasze rozwiązania to stalowe, skręcane depozyty wody, które charakteryzują się samonośną konstrukcją dachową. Są dostępne w wariantach ze stali ocynkowanej lub nierdzewnej, dostosowanych do indywidualnych potrzeb klienta.
Kluczowym elementem naszych zbiorników jest wewnętrzna membrana odporna na temperatury do 95°C, zapewniająca doskonałą szczelność systemu. Zbiorniki posadowione są na specjalnie zaprojektowanych, zaizolowanych fundamentach żelbetowych, minimalizujących straty cieplne. Kompleksowa izolacja ścian i dachu gwarantuje optymalne parametry termiczne i maksymalną efektywność buforu cieplnego.
Inteligentne systemy kontroli
Zbiorniki służące jako bufory ciepła, wyposażamy w zaawansowane systemy monitorowania temperatury i poziomu wody. Oferujemy również możliwość implementacji rozwiązań dostosowanych do specyficznych wymagań klienta, zapewniając pełną kontrolę nad parametrami pracy systemu.

Konstrukcja zbiornika
Zbiornik akumulacyjny dostosowany do wymagań
Dzięki odpowiednio dobranej warstwie izolacyjnej fundamentu, dachu i płaszcza zbiornik jest chroniony przed utratą energii i gromadzi ciepło wewnątrz, gdy zapotrzebowanie na nie jest mniejsze, a oddając je gdy jego zużycie rośnie.
Grubość warstwy izolacyjnej zależna jest od wymagań technicznych stawianych przez klienta i parametrów zbiornika. Za szczelność naszych zbiorników odpowiedzialna jest membrana EPDM, która jest prefabrykowana przez producenta i dedykowana do zbiornika o określonym wymiarze. Zastosowanie membrany sprawia, że ściany nie mają bezpośredniego kontaktu z wodą, co ma istotny wpływ na dłuższą żywotność zbiornika, w rezultacie staje się to ważnym czynnikiem ekonomicznym.
Jak działa akumulator ciepła?
Ten typ zbiornika to rozwiązanie które wykorzystujące podstawowe prawa termodynamiki. Woda gorąca jest przekazywana do górnej części zbiornika, a jednocześnie następuje odbiór wody zimnej z dolnej jego części. Warstwa pośrednia między gorącą a zimną wodą przesuwa się automatycznie w dół zbiornika. Zwiększa to ilość magazynowanego ciepła,a poziom wody w zbiorniku się nie zmienia.
Rozładowanie akumulatora odbywa się poprzez czerpanie gorącej wody z górnej części i podawanie zimnej do dolnej części zbiornika. Warstwa pośrednia przesuwa się wówczas do góry.
Efektywna praca zbiornika zapewniona jest dzięki układowi sterowania.
Ekonomiczne ogrzewanie
Dowiedz się jak poprawić warunki upraw szklarniowych dzięki zmniejszeniu wahań temperatury.
Informacje dodatkowe
Zastosowanie i korzyści
Ważne
Akumulatory ciepła znajdują zastosowanie w różnorodnych sektorach takich jak:
- Rolnictwo i ogrodnictwo (systemy ogrzewania szklarni)
- Procesy przemysłowe
- Sektor energetyczny
- Systemy ciepłownicze
Wykorzystują naturalne prawa termodynamiki, implementując zaawansowane rozwiązania techniczne:
- Precyzyjnie zaprojektowany układ stratyfikacji temperatury
- Zoptymalizowany system poboru wody o różnych temperaturach
- Efektywne zarządzanie przepływem energii cieplnej
Oszczędność
Zmniejszenie kosztów obsługi i niskie zużycie spalanego w kotłach paliwa
Ekologia
Ograniczenie emisji szkodliwych substancji
Efektywność
Zwiększoną efektywność instalacji grzewczych
Zastosowanie buforów ciepła w szklarni
Akumulowanie ciepła i jego późniejsze wykorzystanie poprawia warunki w szklarni. Zmniejsza wahania temperatury, co korzystnie wpływa na zwiększenie ciepła podłoża i bryły korzeniowej roślin. Powoduje również redukcję wilgotności powietrza, co wpływa pozytywnie na utrzymanie właściwego mikroklimatu.
Poprawienie warunków uprawy wpływa na ilość stosowanych środków ochrony roślin. Te czynniki powodują znaczne oszczędności i ograniczają koszty produkcji. Dlatego zbiorniki buforowe na gorącą wodę grzewczą są idealnym uzupełnieniem instalacji ogrzewania szklarni.
Pakiet gwarancyjny
Ochrona gwarancyjna i dodatkowe pakiety pogwarancyjne Miltom
Każdy istniejący stalowy zbiornik na wodę – zarówno zbudowany przez nas, jak i innych producentów – możemy objąć naszą opieką gwarancyjną i serwisową. Usługa realizowana jest po nabyciu oferowanego przez nas pakietu ochrony gwarancyjnej. Podstawą wydania Państwu takiej gwarancji jest przeprowadzenie przez nas przed podpisaniem umowy, przeglądu technicznego istniejącego zbiornika wody.
Realizacja inwestycji
Zalety naszych zbiorników
Ważne informacje
W ramach realizacji każdego kontraktu, Miltom zapewnia inwestorowi projekt wykonawczy, aż do uzyskania pozwolenia na budowę oraz dokumentację wykonawczą i powykonawczą zbiornika, opracowaną – co bardzo istotne – przez uprawnionego projektanta.
Modułowa konstrukcja
Rodzaj zastosowanej konstrukcji, pozwala na to by zbiornik mógł być modyfikowany, a jego wymiary dostosowywane do potrzeb.
Jakość wykonania
Nasze konstrukcje wykonujemy z elementów produkowanych na terenie UE. Zapewniamy najwyższą na rynku jakość wykonania projektowanej inwestycji.
Pełne wyposażenie
W ramach realizacji projektu, zapewniamy wszystkie niezbędne do uruchomienia elementy zbiornika takie jak np. przyłącza.
Gwarancja
Dzięki zastosowanym materiałom, możemy zaoferować długoletnią gwarancję na wykonywane przez nas instalacje.
FAQ
Specyfikacja techniczno-konstrukcyjna
Twój tytuł idzie tutaj
Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.
Jaki jest typoszereg zbiorników na wodę gorącą
- Zbiorniki na wodę gorącą – plik z tabelą rozmiarów
- Średnica zbiorników waha się od 3,1 m do 21,7 m
- Wysokość zbiorników od 2,4 m do 13,2 m
- Istnieje możliwość budowy zbiornika o większej wysokości
Jakie są normy wykonania zbiornika / akumulatora ciepła
- PN – B – 02857:2017-04
- PN-EN 1990:2004/AC:2010 Eurokod
- PN-EN 1991 – 1 – 1:2004/AC:2009
- PN-EN 1993-1-1:2006/AC:2009
- PN-EN 1993-1-3:2008/AC:2009
- PN-EN 1993-4-2:2009
- PN-B-03210:1997/Az1:2002
- PN-EN 1993-1-6:2009
Twój tytuł idzie tutaj
Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.
Jaka jest konstrukcja zbiornika
- Arkusze ze stali węglowej o wymiarach 1,25 m x 2,5 m z ocynkowanej stali w gatunku S350GD + Z275 lub S355. Mogą występować w wersji ocynkowanej.
- Grubość płaszcza uzależniona jest od wielkości zbiornika, wymaganych norm oraz standardu wykonania. Poszczególne arkusze blach są skręcane śrubami M12 na placu budowy.
- Płaszcz zbiornika jest mocowany do betonowego fundamentu z wykorzystaniem ocynkowanych kątowników, uchwytów i kotew.
- Kolorystyka zbiornika. Istnieje możliwość proszkowego pomalowania powierzchni blach lub obłożenia płaszcza/ścian, blachą trapezową w wybranym kolorze z palety RAL. Dodatkowa elewacja z blachy trapezowej stanowi dodatkową warstwę zabezpieczającą przed działaniem środowiska z zewnętrz, znacząco przedłużając prawidłowe działanie zbiornika i jego bezawaryjną pracę a także zapewnia dodatkowy efekt wizualny i estetyczny.
- Dach zbiornika to stabilna konstrukcja samonośna, ze spadkiem na zewnątrz i grubością izolacji dostosowaną do potrzeb klienta.
- Szczelność zbiornika zapewniona jest przez zastosowanie prefabrykowanej membrany syntetycznej EPDM o grubości min. 1,00 mm dopasowanej do gabarytów zbiornika. EPDM cechuje się dobrymi właściwościami do odwracalnej deformacji pod wpływem działania sił mechanicznych, z zachowaniem ciągłości jego struktury. Materiał zachowuje swoją elastyczność w zakresie temperaturze do -40 °C od +110 °C niezależnie od panujących warunków atmosferycznych.
- Membrana oddzielona jest od ścian i fundamentu zbiornika geowłókniną polipropylenową o gramaturze 300g/m2, która ochrania ją przed uszkodzeniami mechanicznym podczas montażu i eksploatacji.
- Izolacja termiczna. Każdy z wykonywanych zbiorników jest wyposażony w zewnętrzną izolację termiczną z wełny mineralnej dodatkowo pokrytą zewnętrzną elewacją zblachy trapezowej. Parametry izolacji dobierane są wg. gabarytów zbiornika i indywidualnych potrzeb klienta.
Co wchodzi w skład wyposażenia zbiornika wody gorącej
- Czujniki pomiaru temperatury
- Włazy rewizyjny zamontowany na dachu zbiornika.
- Właz rewizyjno-serwisowy zamontowany w dolnym, najniższym rzędzie paneli płaszcza zbiornika. Zastosowany standard określa ilość montowanych włazów serwisowych.
- Ocynkowana drabina zew. umożliwiająca dostęp do włazu rewizyjnego na dachu zbiornika.
- Na życzenie klienta, szafa kontrolno sterująca odpowiadająca z kontrolę poziomów wody i temperaturę wody w zbiorniku.
- Przyłącza. Zbiorniki wyposażone są we wszystkie niezbędne przyłącza umożliwiające podłączenie do sieci ciepłowniczej.
Zapytania ofertowe
Napisz do naszego
eksperta →
Każdy zbiornik służący do magazynowania wody jest inny, dlatego oferujemy bezpłatną konsultację na etapie przygotowania do realizacji projektu
Pomożemy Ci dobrać odpowiednie gabaryty i parametry zbiornika, dostosowane specjalnie do Twojej inwestycji.
Specjalista ds. zbiorników
Artur Szczepaniak
+48 693 366 366
artur.szczepaniak@miltom.com.pl